Cum se calculeaza pretul unui tort
Cum se calculeaza pretul unui tort facut in casa, al unei prajituri sau alt preparat facut in casa? Am vazut multe discutii pe tema asta, asa ca este timpul sa scriu, ca sa nu mai explic mereu.
Sa spunem ca se face un tort imbracat in pasta de zahar se 2 kg, cu 4 figurine gen testoasele ninja. Pare simplu, nu-i asa? Sunt figurine cam de 9-10 cm fiecare.
Cum se calculeaza pretul:
-se calculeaza pretul materiei prime folosite la blat, crema, sirop, pasta de zahar
-ambalaj
-suportul tortului
-utilitati: apa, energie electrica, gaze
-detergent de vase, de rufe, de spalat pe jos (se murdaresc vase care trebuiesc spalate, un sort, mai cad pe jos sirop, crema)
-servete de hartie – va stergeti pe maini
– se adauga o suma pentru colorantii folositi
-se adauga o suma pentru uzura ustensilelor si a utilajelor folosite (cati bani ati platit pentru robot, tavi, decupatoare, ebosoare, veinere, suporturi de uscare, tot felul de ustensile….se aduna zeci de milioane)
-se calculeaza orele lucrate, inmultite cu salariul minim pe economie. Nu mai stiu care e salariul minim in Romania, dar facem un calcul simplu, sa spunem ca este 1000 de lei: 170 de ore=5,5 lei pe ora aproximativ. Cate ore lucrati la un tort, la modelat figurinele? Mai putin de 2 ore nu lucrati la figurine, daca vreti sa fie frumoase si oricata dexteritate aveti, nu-i asa?
O sa va spun eu ca in Italia, la preturile de aici, un astfel de tort ar trebui sa coste cel putin 50 de euro. In Romania, ar trebui sa coste cel putin 100 de lei. Plus figurinele de pe tort, care se platesc separat. Faceti si singuri calculul. Asta inseamna ca acest tort cu testoasele ninja, cu decor simplu si 4 figurine, ar trebui sa coste 140 de lei in Romania si 70 de euro in Italia. Eu pot scrie si retetele, fara probleme, dar se stiu foarte bine. Am facut calculele foarte atent. Si oricum, la preturile acestea, munca este calculata doar la jumatate, pentru ca un astfel de tort ocupa 2 zile. Am calculat salariul minim pe economie, nu masi mult. Sufletul care se pune, e gratis 🙂
Cum se calculeaza pretul unui tort
Deci, cand vine un client care vrea un tort de 1 kilogram, dar cu 4 figurine, degeaba-i spui ca figurinele nu incap pe tort, ca va aglomera si va arata ca naiba tortul final, ca si pasta de zahar are o anumita greutate. Si sa nu mai vorbim de faptul ca la 1 kg, un tort e cu putin mai mare decat o savarina. Iar ca sa pui pe acest tort 4 figurine care cantaresc un minim de 300 de grame (au niste detalii de facut, care cantaresc si ele), de cat sa faci tortul?
Sa mai vorbim si de unii clienti care efectiv te aduc la disperare, sunt nehotarati, vor un tort foarte bun, dar sa aiba maximum 2 kilograme (pentru ca nu accept torturi sub 2 kilograme) dar sa aiba nu stiu cate figurine, sau o figurina foarte mare- care numai aia cantareste aproape 1 kg, sau vor sa puna teren de fotbal pe o tandarica de tort. Sau nu vor crema cu ciocolata, nu cu vanilie, fara cocos sau lamaie, dar sa fie racoros. Sa fie verde, nu prea verde, dar totusi verde. Cu o juma” de dunga mov…
Sunt clienti care te suna si-ti trimit mesaje luni sau saptamani la rand, se razgandesc, te freaca efectiv de zeci de ori, vor mii de informatii… Da, e o placere sa stai de vorba cu oamenii, dar la un moment dat iti vine sa faci ca Tarzan: sa-l ia naiba de tort, ia fa-ti singura, madam! Timpul pe care-l petreci raspunzand la mii de intrebari nu e platit. Raspunzi, dar nu la sute de intrebari.
Imi plac enorm oamenii care spun ca vor sa guste din blaturi si creme, ca sa aleaga. 😀 Pai… cum sa faci cate o lingura din fiecare crema sau blat? Nu esti cofetarie…
Ca sa nu mai vorbim de clientele extrem de pretentioase, care se lauda ca ele gatesc extraordinar de bine, dar n-au timp. Ok, sunt de acord, dar respecta-mi si mie timpul si munca.
Cine spune ca nu-si permite sa plateasca un tort facut de mine, sa si-l faca acasa sau sa cumpere de la cofetarie. Eu nu fac rabat la calitate: lucrez cu frisca naturala, compoturi facute-n casa, pastai de vanilie, oua de tara, faina buna si fara praf de copt. AAA, pai daca folosesti compot si dulceata facuta-n casa si oua de la gainile tale, le ai gratis, de ce-mi iei banii pe ele? Da, asa e, eu culeg compoturile de pe marginea drumului, fructele si zaharul nu ma costa nimic, iar gainile mele se hranesc doar cu aer!
Pe scurt: cine vrea sa fie respectat, sa stie sa-i respecte pe cei din jur. Nu sunt de acord sa muncesc degeaba pentru nimeni. Nu cer enorm, preturile mele sunt de bun simt, dar decat sa muncesc 2 zile la un tort si sa dau din buzunar, mai bine nu fac acel tort. E timpul meu, e munca mea si fac ce vreau cu ele.
Asa se calculeaza pretul, va stau la dispozitie pentru alte intrebari.
Mai multe retete de Torturi vedeti aici. Veti gasi retete de blaturi creme, pasta de zahar pt imbracat si modelat, fondant, martipan, ciocolata plastica, totul explicat pas cu pas si cu reusita sigura. Sunt retetele pe care le folosesc eu si se poate calcula foarte usor pretul.
Poza e de la alt tort.
96 COMENTARII
Sunt absolut de accord:)))! In sfarsit mi-ai raspuns la intrebare!
Ce mare dreptate aveti doamna si m-ati facut sa zambesc pt. ca ce ati scris chiar se intampla la fiecare dintre noi care lucram in domeniu. Sa aveti o seara buna!
Am fost blanda 🙂
Asa sa fii in continuare Gina,dar in acelasi timp respecta-ti in continuare ce-i al tau !
Cu drag Mioara
Multumesc frumos.
Da, ati fost blanda si cred ca si mult prea ieftina.
Nu mai fac, m-am lecuit. Sa-si faca 🙂
Sa știți ca eu nu includ figurinele în pretul/kg al tortului.Nu mi se pare corect ca figurinele sa fie taxate la kg pentru ca acolo e cea mai multa munca.Pretul figurinelor il calculaz atat in fct de greutate cat si de complexitatea lor.De exemplu sa comparam un ursuleț simplu de 150 grame sa zicem la care lucrezi aproximativ 20 de minute cu o printesa cu o rochiță stilata, cu volănașe, cu fundite, cu perlute,floricele,cu coronita , cu o coafura complicata, detalii realistice ale fetei etc, care cântărește tot 150 de grame și la care lucrezi 3-4 ore poate sau mai mult.In timpul pierdut cu o asemenea figurina mai faci un tort 🙂 Le spun clienților prețul și dacă li se pare prea mult își aleg altfel de figurine, dacă nu , nu.Asa e mulțumită toată lumea și clienții dar și eu. Așa procedează și majoritatea cofetariilor. Figurinele se vând de obicei la bucata nu la kilogram.
Asa este si ai perfecta dreptate, Nicoleta! Eu am dat un exemplu extrem de simplu, 4 broscute ninja, la care nu muncesti mai putin de 2 ore, oricat de rapida ai fi. Sunt figurine mult mai complexe, la care se poate munci si 1 zi intreaga sau cateva zile la rand. Oamenii vor, cer, dar nu realizeaza cata munca si migala este!
Da’ ce dreptate ai!!!! Și eu am tot făcut tortul meu (care îmi iese tot timpul și m-am specializat pe el )pentru toți prietenii (asta fiindcă eram în șomaj și nu știam ce să fac cu timpul meu)…Îl făceam cadou și, drept urmare, îmi spuneau că e bun tortul, dar ce cadou le fac, că e prea puțin doar tortul!!! Și eu , șocată, nu știam ce să le răspund. Pentru că cine nu se pune să facă un tort, nu știe cât timp ia!Acum știu ca Le-am făcut cadou de 70€ fără să știu!Cel puțin!
Da, asa este, draga mea. 🙂 . Iar daca-s nemutumiti: sa-si faca!!! Eu duceam cate un tortulet la prieteni, cumnata, cumnat, nepoti-cand era ziua lor, in afara de cadou, duceam si un tort. Acum nu mai duc si se uita lung. Pai daca nu ma apreciezi, asta e! Nu vreau temenele, dar sa vad ca esti multumit!
Mare dreptateeee!!!!!
Corect stimata doamna , munca si efortul trebuie respectate, numai bine va doresc si spor la munca
Multumesc frumos, la fel si dvstra 🙂
Cat de adevaraaaaat !!! Ai mare dreptate, draga Gina !
Asa este ! cine nu stie cat timp se pierde langa un produs in bucatarie nu stie sa aprecieze decat daca il taxezi la bani ! 🙂
Ai foarte mare dreptate! Doar cine face stie cata migaiala necesita un tort sau prajituri,bineinteles si incredeientele. Eu fac torturi si prajituri dar pentru noi in casa,de obicei la onomastica nepotelului cumpar…parca am o teama ca daca nu-mi iasa cum vreau 😀
Am si o faza care m-a dat peste cap,cand nepotelul meu a implinit 1 an am comandat un tort de 2,5-3 kg,i-am zis la doamna respectiva (am cumparat de la o cofetarie) ca vreau cat mai putina ciocolata (eu nu prea iubesc ciocolata) sa fie cu frisca,fructe,orice dar cu putina ciocolata.Am platit in avans tot pretul,cand s-a dus sotul cu fiica mea sa-l ia surpriza,era cu foarte multa ciocolata…nu am zis nimic la doamnele de acolo dar nici n-am ami cumparat niciodata 😀
Draga mea, unde locuiesti? Cunosc multe doamne dragute si talentate, care fac la comanda prajituri si torturi de casa. Iti pot recomanda pe cineva 🙂
ai fost tare de tot ! am patit-o si eu ,si nu o data !!!! am o mare rugaminte la tine.in tineretile mele ,adica inainte de revolutie, era in cofetarii o prajitura care se numea PARĂ . eram inebunita dupa aceasta prajitura ,avea o crema delicioasa ! deci prajitura avea forma de para,avea putin blat,crema era alba ,cremoasa si delicioasa ,si glazura era verde , daca stii de aceasta prajitura ,m-ar interesa crema . mersi fain.
Multumesc mult 🙂 . Nu-mi amintesc prajitura 🙁 . Era cumva bezea?
offff ! draga mea Gina ! eu sunt bucatar ,si am facut si am gustat si de la colegi creme ,cu gandul ca o voi reintalni acea crema ! deci nu era nici o crema din ceea ce se face deobicei ! deci nu bezea,nu amandina ,nu ecler ! era cea mai scumpa prajitura ,se facea foarte putin ,sau la comanda ! asta e ! poate o so intalnesc vreodata ! mersi pentru raspuns ,pup.
Sincer, nu-mi amintesc prajitura si nu stiu cum era 🙁 . Daca mi-as fi amintit 🙁 Si eu sunt bucatar cu scoala veche, stii cum invatam noi, dar nu-mi amintesc acea prajitura. Imi pare sincer rau 🙁
Poate e cam tarziu ,daca te mai intereseaza reteta … Se fac din compozitie de pandispan se toarna pe hartie cu posul cu dui sub forme bombate apo mai subtire si lipite cate doua cu o crema pe baza de unt( gust aroma de fructe ) se dau la rece apoi s taie usor baza ca sa stea in picioare si se insiropeaza putin cu sirop ,apoi se glaseaza cu fondant colorat verde deschis si se decoreaza cu o frunzulita de crema si o coada de ciocolata. Pofta bunaaaa pare cam migaloasa dar nu e… 🙂
Ce reteta este? 🙂
Buna , o „para” buna am servit la cofetaria hotelului Central din Piatra Neamt. Poate te ajuta ei cu o reteta.
Ahaha.m-ai facut sa rad.cat de mult ma regasesc in ceea ce spui
😉
Aveti ft mare dreptate…eu mereu comand torturi cu figurine din pasta de zahar copiilor mei la zilele lor…stiu ca pasta de zahar trage la kg…stiu ca e mult de munca la figurine asa ca platesc fara retinere….felicitari fetelor care au rabdare si pasiune…merita sa le fie apreciata munca.
Bravo stimata d.na ca bine ati scris,pretentiile sunt mari,iar cand spui omului pretul stramba din nas,multi cred ca bati din palme si e gata tortul…
Foarte frumos articolul si foarte adevarat! Bravo doamna Gina! Felicitari pentru tot efortul depus la acest blog!
Multumesc frumos 🙂
in belgia un tort cu fitze tot pe la 70 de euro ajunge si sincer, nu cred ca are 2kg… stiu ca pt Romania e scump dar munca e munca si trebuie platita, indferent de tara in care traim.
Daca nu, cumparam savarine sau facem singuri tortul…
Corect 🙂
Hai ca m-ai lasat cu gura cascata…Cum sa consideri ca daca patiserul iti pune compot de la el din camara si oua de la el din curte, alea sunt pe gratis deci ar trebui sa-i ceri mai putin? Doamne fereste, zabauca lume mai e pe pamantul asta!
Ma regasesc perfect in articolul tau.Eu sunt brutar de meserie. Painea pe care o fac este artizanala, cu retete traditionale si lucrata manual.Toata lumea apreciaza produsele pe care le fac, dar toti comenteaza pretul este mai mare dacat la altii,care lucreaza industrial! Deci nimeni nu mai apreciaza munca bine facuta si, mai ales, pasiunea.Si sa va mai spun una: mama mea a fost croitoreasa si avea cliente care comentau la pret .A fost de coma o clienta care i-a spus ca o fusta consta in doua cusaturi si un tiv, ce mare lucru! Mai rste ceva de zis?
Da, raspunsul e simplu: sa-si faca singura! 🙂
Nimic nu mi-a placut mai mult din tot ce ai scris-si am apucat sa citesc-pana acum !
M’am aflat de ambele parti: si in calitate de client si in calitate de producator. Aici, voi relata doar experienta mea in calitate de client. Am comandat tort aniversar de 4 kg, chiar daca puteam sa-l prepar singura. Pe atunci nu detineam autorizatiile, deci nu puteam prezenta certificat de garantie/conformitate la petreceerea de ziua de nastere, la care veneau mai multi copii dar si parinti. Nu m-am „frecat” deloc, am stiut imediat ce vreau, si in plus printat pe hartie imaginea tortului. Tematica minnie mouse: fara figurine, doar bulinute, fundite in nuante de alb si roz in doua etaje. Booo-oo-on. Nu am comentat la pret, 65 lei kg. Ce am primit: un tort lucios glasat cu martipan desi cerusem pasta de zahar (eu nu lucrez cu martipan, dar stiu ca in comert este mat, nu lucios), etajele deformate nu erau centrate ci lasate pe o parte, rozul de mai multe nuante zici ca era facut din resturi. A fost o mare dezamagire. Piata este in formare, nici clientii nu cunosc diferenta dar si f. multi escroci printre producatori.
Din pacate, asa este, sunt si multi care/si bat joc de clienti. Cel mai bine e sa spui cine e si sa se fereasca alti oameni!
Elena, sigur pasta de zahar era aia, doar ca „transpirase”. Dacă afara e cald sau ți tortul în frigider și apoi îl scoți la temperatura de afără pasta devine lucioasa și umeda iar colorantul din interior si decoratiile lipite pe suprafata pastei tind sa se prelinga de pe el(de acolo nuanțele). Doamna nu o fi știut cum sa îl depoziteze 🙂 La 65 lei/kg sigur nu era marțipan, ala e muult mai scump.
Nota 10 ! si …respect !
<3 <3 <3
Ce tare e descrierea! Felicitari! Coreeeect!!!
Foarte adevarat, cu probleme de genu ma confrunt si eu ( in alt domeniu) . Dar… de ce salariul minim pe economie? Asa gandeam si eu acum ceva ani, dar sincer intre timp am ajuns sa imi pretuiesc munca mai mult. Nu sunt multi ce pot face ce fac eu si mai ales la o calitate buna. Chiar daca asta implica ca refuz multe cereri, nu am impresia ca muncesc in gol.
BINGO!!!!
In sfarsit! Doamne, de cate ori nu am auzit raspunsuri aiurea, gen: pai, oamenii sunt necajiti, salariile sunt mici, cum pot sa cer eu mai mult? Pretul de 40 lei pe kg de tort li se pare mult, asa ca-l dau cu 30 lei……Deci munca e gratis, nici macar la salariul minim pe economie 😀
Buna ziua m-ar interesa cum credeti ca ar fi corect sa fie pretul unor figurine . iin functie de complexitate presupun nu ?
Da, in functie de cat timp lucrezi la ele si cat material intra.
de exemplu cum a-ti spus dvs. 4 testoae ninja timp de lucru max 2 ore . cam ce pret doar manopera.
La dimensiunea aceea eu as cere 30 de lei pe toate 4.
BRAVO!
Ai pus punctul pe i.
Tocmai am făcut un tort „mic” de 3kg nu aveam cum să îl fac mai mic, în fine – am câștigat 10 roni de fapt nu sunt sigură că nu am ieșit în pierdere. Tort de nucă și ciocolată. La fel procedez și eu: ouă de casă, unt la 10lei pachetul, etc etc Rezultatul a fost spectaculos, cu asta m-am ales.
Nu ai castigat 10 ron, ai calculat tot ce ai cheltuit, inclusiv munca ta?
Mulțumesc ptr răspuns.
Fără copt, fără drumuri (3) la magazin cu mașina și fără lucrul meu.
Am zis că nu mai fac sau eventual cu 40 roni kg cu materialul lor.
Cu materialul lor risti sa te pacalesti, majoritatea ori nu stiu ce sa cumpere, ori cumpara ieftin si prost. Sa nu faci greseala asta. Vor fi extrem de revoltati daca vor plati 20 lei materia prima si tu le vei cere 40 lei pt manopera de exemplu. Majoritatea nu se gandesc decat ca vor mult, bun si ieftin.
Pe luni un tort de capucino și cafea, dar și ceva nucă, cu ciocolată albă să fie și nu mai mare de 3kg. Degeaba am zis că gusturile se aseamănă, așa rămâne. Bun, am socotit și ies la 75 materialul. Cât cer? Voi bate pe abur de îmbătrânesc acolo, plus etc
Va fi un tort tare gustos, ai numai ingrediente de calitate acolo, scumpe. Si multa munca. Numai daca e decor simplu ceri minim 75×3, adica 225. Daca decorul e mai elaborat, cu flori si figurine din pasta de zahar sau ciocolata, mai adaugi ceva. E un tort de lux, nuca si ciocolata sunt scumpe, iar ciocolata alba e pretentioasa, nu se lucreaza usor.
A zis copilul meu că e cel mai frumos tort. A ieșit excelent, clienta fffff mulțumită. Eu am cerut 170 lei, ingredientele 120 roni, coptul și lucrul meu l-am socotit slăbuț la 50 roni, însă fata a fost super ok si mi-a dat 200. Nu prea folosesc marțipan, așa, doar la copii. Nu prea știu să lucrez cu el.
Mulțumesc ptr răspuns. Mă ghidează.
Ai cerut prea putin. Cate kg a avut tortul? Se inmultesc ingredientele cu 3 ca sa scoti cheltuielile. Nu ai calculat apa, lumina, detergentii, gazele. Munca ta nu are valoare deloc?
3,400kg.
Da, se pare că nu știu să calculez deloc. Ani de zile ceream 40roni/kg cu ingredientele mele, până a zis maica-mea că sunt dusă rău cu pluta și atunci am crescut prețul la 55kg. Ar fi ok ptr rețete simple, însa și atunci, dacă dorește un platou măcar cu trei feluri, eu mă aleg cu prăjituri aiurea doar nu le pot face la fix…
Ador să fac prăjituri, am făcut recent ptr o nuntă 7feluri (doar ptr acasă) n-a rămas una de gust ptr a doua zi, însă cred că mă las de meserie.
Te voi urmări în continuare, am ce învăța de la tine.
Mulțumesc.
La 3,4 kg ai cerut enorm de putin. De acum, cand faci un tort, ma intrebi. Te ajut eu. Daca lucrezi cu ingrediente naturale, de calitate, pretul la 1 kg de tort de casa nu trebuie sa fie sub 60 lei.
Bună Gina, am o comandă ptr un tort mic cu îndulcitor. Doar dacă ai timp și poți să mă îndrumi: cum și cât înlocuiesc zaharul? Da, folosesc doar produse de buna calitate. Foi/blat din bezea și nucă, (oua de casă) smântână ptr frișcă, mascarpone, unt la 10 lei buc. ciocolata poiana, kandia +etc, foaaaaaarte rar budinci.
Duminică frumoasă Îți doresc
Buna dimineata, hai repede la o cafea 🙂
Nu e nevoie de budinca, faci acasa crema de lapte, vezi ca am reteta. E aceeasi munca, mult mai ieftina si mai gustoasa.
Indulcitor: vezi instructiunile, cat zahar inlocuieste. Nu pot spune eu, trebuie sa scrie pe ambalaj. Sunt diferiti indulcitorii, fiecare indulceste in felul lui.
Buna, am nevoie de o parere….
Trebuie sa fac pentru cineva o prajitura. Contine multaaa nuca, deci nu va fi tocmai ieftina. Ma ajunge cam la 35-40 de lei strict partea de ingrediente (cantitate finala iasa 1,450kg). Cat as putea sa cer persoanei?! Ma gandesc clar ca iasa mult mai scump decat si-ar cumpara acelasi produs din magazin, dar totusi… Nici sa iau pielea de pe oameni, dar nici sa nu fiu pe minus.
P.S.: NU lucrez cu cele mai ieftine ingrediente. Prefer calitatea.
Daca foloseasti ingrediente de cea mai buna calitate, da, va fi scump. Pretul se calculeaza x3. Daca e un decor elaborat de exemplu, asa cum e la torturile cu figurine din zahar, se adauga si pretul decoratiunilor. Acolo e in functie de timplu lucrat. Asa ca nu te jena sa ceri pretul corect. Prajiturile cu multa nuca nu sunt ieftine. Nuca e scumpa, ouale si untul costa mult…asa ca…Daca i se va parea pretul mare, sa mearga sa ia din magazin, prajituri facute cu praf de oua si pline de chimicale. Da, e normal sa fie mai scump decat la magazin.
CRĂCIUN FERICIT ȘI LINIȘTIT ALĂTURI DE CEI DRAGI!
Multumim frumos. Sarbatori fericite si la voi 🙂
Buna ziua !
Sunt perfect de acord cu dumneavoastra!
Am de facut un tort kinder pingui de 2 kg cu pasta de zahar si vafa frozen,am cerut 70 lei/kg. E in regula ?
Pentru acest tort,cata pasta de zahar ar trebui să folosesc ?
L-am mai facut o data pentru fiica mea dar nu am cântărit nimic.
Deobicei nu lucrez cu pasta de zahar dar am făcut o excepție acum.
O zi frumoasa! ❤
Depinde ce ingrediente folosesti si cate ore lucrezi. Fa/ti singura calculul.
Ai nevoie cam de 1,5 kg de pasta de zahar pentru invelit. Mai ramane, dar sa poti face foaia mare, sa poti jongla cu ea.
Buna ziua dna Gina ma chinui sa calculez pretul amandinei ,eu sunt in Spania si o vand cu 2,50€ dar stramba din nas cand le vede waw cat de bn arata cat costa? Cand le spun pretul ? Multumesc va sun pt comanda si…nu mai suna oare sunt scumpe la 2,50€ mie nu mi se par dar….clientilor se pare ca da va multumesc fff adev ce spuneti nimeni nu apreciaza munca noastra la tort am inteles dar vreau un sfat pt prajituri😊 stima si respect😊
Draga mea, am patit acelasi lucru, de aceea am scris articolul. Te rog sa mergi la o cofetarie si sa vezi ce preturi au prajiturile. Faci o comparatie.
Fiind facute acasa, calitatea e net superioara.
Cine stramba din nasa, sa-si faca!
Nu munci degeaba, nu se merita. Mai bine citesti o carte, petreci timp cu familia…
Bravo !!! Foarte adevarat ,cu aceste probleme ma confrunt si eu !!!
Decat sa muncesc degeaba mai bine stau degeaba !!! Multumesc ptr acest articol 😙😙😙
Multumesc frumos si eu 🙂
Buna Gina, fac de ceva timp orajituri si torturi ptr familie dar si pentru familie. Am fost intrebata de curand daca pot face un tort pentru 20 persoane si cat iau pe el. Subt inndilema ca nu stiu ce tava as putea folosi ptr atatea persoane..se cantareste cam 125g /persoana.. deci cam 2,5kg ar trebui sa aiba.. ar ajunge o tava cu diametrul 26cm? Am facut un calcul si ptr un tort naked cu crema de vanilie si mascarpone imi dadea pretul final de 34€..e prea mukt?! Aravea 2,3kg…Nu am nici cea mai mica idee cum s aprocedez😩
Nu e deloc mult. Gandeste-te cat muncesti si ce ingrediente bagi in el. Mi se pare putin 34 de euro pentru tort de 2,5 kg. Eu as pune 50 de euro.
Experienta si sfaturile dumneavoastră sunt neprețuite! Cand am nevoie de curaj pentru a cere 40 lei pe un kg de prăjitura la care am muncit din greu si care are 2 kg, va ,,citesc”, ca acum, de exemplu, asa ca, multumesc de ajutor.
Sa va fie de bine!
Buna ziua, in sfarsit am gasit un articol despre aceasta tema!
Salariul minim este adaugat in general dar sa nu uitam ca pe langa calificarea de baza multe fete participa la cursuri pentru specializari diverse care numai ieftine nu sunt.
In alta ordine de idei as avea si eu o intrebare si anume cum se calculeaza uzura ustensilelor? Cam ce procent se adauga per produs?
Va multumesc.
Cel mai bine e sa calculezi la salariul mediu.
Buna dimineata.Doamna Gina, am facut cozonac dupa reteta dumneavoastra, folosind ingrediente de buna calitate, adica oua de tara, unt 82 %, faina de buna calitate etc.( la comanda) si nu stiu cat sa cer.Clienta a zis ca vrea pretul pe kg. Acum un an am cerut 30 lei pe bucata si a fost de acord, acum habar nu am cat sa cer pe kg.Stiu ca pe la cofetarii pretul este de 50 lei pe kg.Daca sunteti draguta si stiu ca sunteti v-as ruga sa-mi acordati un ajutor.Va multumesc anticipat!
Buna dimineata, draga mea,
Daca ai facut cozonacul cu 10 galbenusuri, un pret decent este de 60 lei pe kg daca are si umplutura multa cu nuca. Cel cu rahat si stafide, fara nuca, ar fi 50 lei kg.
.Daaaa, cu multa nuca, cu 10 galbenusuri.Este bestial.Va multumesc din suflet.Sarbatori linistite va doresc.Va pup si va doresc toate cele bune!
Multumesc frumos si eu, sarbatori fericite!
In toate domeniile e la fel: cofetarie, coafura, zugraveala. Cel ce da comanda si plateste crede ca este superior insa nu realizeaza ca el cumpara doar serviciul nu si meseriasul. De aceeaia plateste, ca este inferior meseriasului in domeniul respectiv ,altfel nu ar plati ci si.ar face singur. Oameni fara caracter. D.na Gina : Felicitari pt atitudine !!!
Se intampla si asta uneori.
Multumesc pentru aprecieri, Mariana! 🙂
Super articolul!
Multumesc frumos.
Buna ziua. D-na Gina as vrea sa-mi spuneti din cate oua ar trebui sa fac un tort pentru 20 persoane
Va multumesc
Pentru 20 de persoane ai nevoie de un blat din 10 oua, un tort de minim 3 kg.
Foarte adevărat …..mi-a plăcut foarte mult articolul 👏
Sunteți o persoană minunată 😍
Multumesc frumos 🙂
Doamna Gina,La multi ani si un an nou Fericit,eu locuiesc in Italia si vreau sa va intreb cam cat as putea sa dau un cozonac in vanzare reteta dumneavoastra cu 10 galbenusuri si umplutura cu nuca, cozonacul are in jur de 1kg si 400 grame,chiar si 1kg si 600 grame,locuiesc in zona Treviso,multumesc 😘 din suflet frumos
10-12 euro pe kg e un pret corect. Cantaresti cozonacul si pui pret la fiecare. Nu mai putin de 10 euro.
Buna ziua. Foarte interesant articol. De mult timp fac torturi dar numai pentru familie. Au fost cereri din partea cunostintelor, dar nu merita. In Tg Mures un tort de casa indiferent de crema, daca folosesti pasta de zahar sau nu, daca este fara coacere sau nu etc, este de 40-50 de lei pe kg maxim. Mi se pare extrem de putin. Mai ales ca eu fac si flori „reale” din pasta de zahar. Nu mi se pare profitabil ca o persoana care face un cheesecake fara coacere in jumatate de ora vinde tortul cu 40 de lei pe kg si o persoana care foloseste pasta de zahar, pierde ore in sir pentru a crea o floare etc primeste 45-50 de lei pe kg. Am cumparat o gramada de ustensile, veinere, decupatoare, forme din silicon etc. dar greseala mea ca nu m-am interesat ca la noi la ce pret se vinde un tort. Acum voi ramane cu minusul cheltuit pe tot feluri de ustensile, m-am hotarat ca nu merita deloc. Ma mira faptul ca te platesc doar pe kg.
M-am fript de mult cu asta. Si eu am dat mii de euro pe tot felul de ustensile, decupatoare, veinere…Am un sifonier urias plin, fara exagerare. Si nu le folosesc, dar nici nu ma indur sa le dau.
Asta e. Nu fac nimic pentru nimeni, toti vor calitate, bun, dar ieftin. Sa-si faca 🙂
Bun, și până la urmă cât costă un tort?
Atat cat costa, nu exista pret fix, este in functie de ingredientele folosite 🙂
Exagerati foarte multe?Ce mult bun si ieftin?Nu e adevarat.Dar oare fara pasta asta de zahar si o tona de ciocolata(si aia proasta ca imi crantanea la un tort pe care l.am comandat) care trag puternic la cantar nu se poate?Nu mai vorbiti numai din pct dv de vedere!Si eu fac torturi mari in casa si nu ies de o tona.Asta e!!!!!Va ies de o tona!!!!Ce puneti in si pe ele?Si calculul tot nu iese cu salariul minim etc.Cate torturi faceti intr.o luna,dati jos ingredientele si vedeti.Parca prea va lafaiti.Asa ca ,aveti dreptete ,da mai bine imi fac pt ca sunt niste vremuri de luat pielea de pe om .Drept urmare unele mai bine nu faceti deloc.Nu faceti ,
Draga mea, eu nu fac torturi pentru nimeni. Am incercat acum cativa ani si am renuntat.
Nu am exagerat cu nimic. Da, sunt si persoane care cer pret mare dar folosesc ingrediente de proasta calitate, dar eu am discutat strict in numele meu. Dna aceea asa a vrut: tort de in kg, imbracat in pasta de zahar si cu ditamai figurina.
Eu nu agreez pasta de zahar, numa omor dupa dulciuri in general si preferatele mele sunt torturile cu frisca gen Diplomat, tort cu mere…dar mananc o feliuta si atat.
Ca economista stiu sa fac un calcul de pret, am niste ani de facultate si de experienta-n spate 🙂