Salata din amestec mexican cu maioneza – o reteta simpla, rapida si gustoasa, perfecta si in perioada postului, daca se foloseste maioneza de post.
Mixul mexican de legume este ieftin, accesibil si tare gustos, e perfect pentru a fi integrat intr-o salata rapida si gustoasa.

Ingrediente pentru salata de amestec mexican cu maioneza

- 400-450 g de amestec mexican (congelat)
- 3 linguri de maioneza
- 1 lingura de iaurt grecesc
- 2 castraveti murati
- 2 catei de usturoi
- Sare
- Piper
- Marar
Mod de preparare
Gatirea amestecului mexican
Amestecul mexican se pune intr-o tigaie cu un pahar de apa si se fierbe pana se elimina toata apa din tigaie. Puteti sa faceti mixul mexican si cu carne la cuptor, ca tare bun mai e.

Se lasa la racit.
Pregatirea celorlalte ingrediente
Castravetii se maruntesc si se storc.
Mararul se marunteste.
Asamblarea salatei
Intr-un bol se amesteca amestecul mexican cu maioneza, iaurt, sare, piper, marar, usturoi maruntit si castraveti.

Se amesteca totul si se pune la frigider 30 minute dupa care se poate servi.
Am lansat condimentele, ingredientele și multe alte bunătăți marca Gina Bradea! Vă recomand să vă uitați pe magazinul meu online și să comandați Bunătăți de la Gina Bradea!
Weekend cu surprize: În perioada 4–7 iunie, la comenzile de minimum 150 lei, primiți cadou un produs din categoria Făinuri de la Moară.

Pe blogul Ginei Bradea puteti gasi multe alte retete de salate, pentru toate gusturile si buzunarele. Va recomand sa aruncati o privire, sigur veti gasi macar cateva retete care sa va fie pe plac:
Sfaturi de la Gigi Vulturu
- Lasam amestecul mexican sa se raceasca complet inainte de a-l amesteca cu maioneza, altfel maioneza se topeste si salata devine apoasa.
- Stoarcem bine castravetii murati de zeama, ca sa nu dilueze sosul si sa nu iasa salata prea lichida.
- Daca nu aveti iaurt grecesc, puteti folosi smantana sau iaurt simplu, dar cel grecesc este mai dens si cremos, perfect pentru salata.
- Ajustam cantitatile de maioneza si iaurt dupa preferinta: mai multa maioneza pentru un gust mai bogat, mai mult iaurt pentru o varianta mai usoara.
- Lasam salata la frigider cel putin 30 de minute, ca aromele sa se armonizeze si gustul sa devina mai intens.
- Daca doriti varianta de post, puteti sa pregatiti o maioneza de avocado, o alternativa perfecta si renuntati la iaurt.
Fara prea multa munca am facut o salata cremoasa, colorata si satioasa, cu textura placuta a legumelor si un gust proaspat de marar si usturoi, perfecta ca aperitiv sau garnitura.
Va recomand cu drag sa incercati aceasta reteta, de abia astept sa reveniti si sa ne spuneti cum a iesit.
Spor la gatit si, bineinteles, Pofta buna!
Reteta si fotografiile ii apartin lui Gigi Vulturu, colaboratoare a blogului Pofta buna, retete cu Gina Bradea.
Mai multe retete de la Gigi Vulturu gasiti aici.
Va invit sa urmariti si ultimele retete video publicate:








