Chec pufos cu portocale fac mereu iarna, cand e sezonul portocalelor. E o nebunie de chec cu gust intens de portocale, dulce acrisor si extrem de parfumat.

Se poate face chec in forma simpla, in forma de guguluf, in forma de savarina, in diverse forme de locomotiva, castel, masina… Poate fi copt in forma de briose sau chiar blat de tort.

Minunat este!!!

Eu l-am facut pentru Mos Nicolae. Sa vedem ce-mi lasa-n ghete, dupa asa tratatie parfumata 🙂

Mai multe retete de chec vedeti aici.

Chec cu portocale
Chec cu portocale

Va recomand sa incercati si reteta de chec cu iaurt, un alt deliciu pe care il prepar des si la fel va recomand si voua:

Chec cu iaurt, unt si cacao, reteta simpla

Ce ne trebuie pentru reteta de chec cu portocale:

5.0 from 7 reviews
Chec cu portocale
 
Chec pufos cu portocale pofta buna cu gina bradea 14 - Chec cu portocale
Durata Preg.
Durata gatit
Total
 
O nebunie de chec cu gust intens de portocale, dulce acrisor si extrem de parfumat. Se poate face chec in forma simpla, in forma de guguluf, in forma de savarina, in diverse forme de locomotiva, castel, masina
Autor: Gina Bradea
Ingrediente
  • -6 oua
  • -50 g unt
  • -180 g zahar
  • -230 g faina
  • -100 ml suc de portocale proaspat stors
  • -coaja de la 1 portocala mare
  • -1 praf de sare-cat se ia cu 3 degete
  • -1 lingurita rasa pasta de vanilie sau semintele de la jumatate baton de vanilie

Cum se face reteta de chec cu portocale?

Se sparg ouala se se separa albusul si galbenusul. Galbenusurile se amesteca usor cu sarea si se lasa deoparte cateva minute, sa se intensifice culoarea.

Albusurile se bat spuma, apoi se adauga zaharul si se continua baterea, pana cand zaharul este complet izolvat.

Untul topit se toarna usor peste galbenusuri si se amesteca rapid, ca la maioneza. Se adauga acum si vanilia si sucul de portocale, apoi albusurile spuma se pun peste galbenusuri.

Eu am stors 2 portocale, am masurat 100 ml suc pentru chec si restul l-am baut 🙂

Chec cu portocale

Chec cu portocale

Chec cu portocale

Se rade coaja de la o portocala mare, doar partea portocalei, si se pune peste albusuri si galbenusuri. Se amesteca usor, de jos in sus, cu miscari blande. Se adauga si faina cernuta, ca sa nu se formeze cocoloase si se amesteca iar usor, de jos in sus.

Aluatul se toarna in forma unsa cu unt si tapetata cu faina sau tapetata cu hartie de copt.

Din aceste cantitati iese un chec mare, in tava de cozonac sau 2 checuri mici. 🙂

Chec cu portocale

Se coace in cuptorul preincalzit, la temperatura de 180 de grade (foc mediu). Nu se deschide cuptorul in primele 20 de minute. Dupa 30 de minute, verificati, apasati usor cu degetele deasupra. Daca este elastic, faceti proba cu scobitoarea 🙂

Chec cu portocale

Se rastoarna din forma usor, sa nu se rupa, ca e foarte fragil si se lasa la racit pe un gratar.

Chec cu portocale

Chec pufos cu portocale
Chec cu portocale

Asa l-am facut in forma de guguluf. Se poate lasa simplu, sau se poate pudra cu zahar, se poate turna deasupra o glazura din ciocolata (50 g ciocolata topita cu 25 g unt) sau o glazura cu suc de portocale.

Cum se face glazura cu suc de portocale?

-zeama de la o portocala se amesteca bine cu zahar pudra pana cand se face ca o crema 🙂

Chec cu portocale

Chec cu portocale

Nu am cantarit, am pus din ochi si am amestecat rapid cu o lingura, se face imediat.

Se toarna glazura peste chec si se lasa deoparte sa se intareasca. Eu am ras si putina coaja de portocala deasupra. Uitati ce frumos arata:

Chec cu portocale
Chec cu portocale

Arata foarte frumos, nu-i asa? Imi pare rau ca nu puteti simti mirosul: miros de portocale, de unt si o aroma discreta de vanilie…

Ne-bu-ni-e!!!!

Cateva trucuri:

Interiorul la guguluf se poate umple cu frisca batuta vanilata, cu crema de vanilie – vedeti reteta sau cu inghetata de vanilie – vedeti reteta.

Asa arata checul cu portocale facut in varianta clasica, in tava mare de cozonac. Vedeti cat e de pufos?  Fara praf de copt, doar cu albusurile bine batute 🙂

Chec cu portocale
Chec cu portocale

Nu uitati ingredientul principal:

Presarati din belsug cu multa dragoste si cu un strop de bucurie 🙂

Va invit sa gustati cate o felie din acest minunat chec pufos cu portocale. La fel se face si cu lamaie, mandarine, clementine, chitra sau ce alte citrice doriti 🙂

Nu uitati sa notati dedesubt cu numarul de stelute pe care credeti ca-l merita aceasta reteta.

Pofta buna!

Chec pufos cu portocale

Aceasta reteta de chec cu portocale a fost probata de catre cititorii blogului Pofta Buna!, aveti mai jos rezultatele si va invitam si pe voi sa o incercati:

Chec pufos cu portocale Gica Petrescu 150x150 - Chec cu portocale Chec pufos cu portocale Gica Petrescu 2 150x150 - Chec cu portocaleChec cu portocale Elena Popescu 150x150 - Chec cu portocaleChec cu portocale Elena Popescu 2 150x150 - Chec cu portocaleChec cu portocale Laura Gianina 150x150 - Chec cu portocale

Va invit sa urmariti si ultimele retete video publicate:

Noile cărți Gina Bradea

Rețete cu Gina Bradea » Retete de dulciuri » Chec cu portocale

Daca v-a placut, spuneti-va parerea si distribuiti in retelele sociale:

Gina Bradea

Gina Bradea

Mama, sotie, bucatar, blogger, economist, manager, autor de carti culinare si mai ales, OM.
Gatesc simplu, curat, gustos, cu ingrediente naturale, condimente si verdeturi pe care le usuc si le macin eu, cu multe legume proaspete. Fac acasa paine, preparate din carne, umplu bors, fac tot felul de conserve pentru iarna.
Mancarurile mele au „acel gust” al mancarurilor facute de mame sau bunici, dar cu mai putine grasimi si prajeli.

31 comentarii

  1. O bunatate…are un gust divin.Am facut doar jumatate din cantitate si am inlocuit o lingura de faina cu una de nuca macinata.

  2. Nu-mi dau seama ce am greşit… dar nu mi-a ieşit…Am pus tot ce trebuia, cum trebuia dar unde am greşit de mi-a ieşit un turtoi in loc de chec ? Poate din cauza cuptorului ? a temperaturii ? ( am lăsat la 160-170 .. că mi-era teamă să nu mi-l ardă deasupra
    )….nu știu.. dar îmi pare rău !

    • Posibil. Si eu am facut checul asta de multe ori, a fost reteta probata de multi cititori, a iesit grozav. E o reteta simpla, de chec. Mai fa o data si ai grija cum bati albusul, sa fie spuma tare.

  3. Doar citind i-am simțit gustul și mirosul. Păcat, că a trecut sezonul estival al portocalelor. La roada următoare voi încerca neapărat această rețetă.

  4. Buna dimineata ,D-na Gina as dori reteta de la nuci umplute,caise cu crema,si alba ca zapada …retetele noastre vechi din moldova(Iasi)va multumesc frumos.o zi buna.

  5. Foarte mult mi-a placut aceasta reteta, am sa incerc neaparat si varianta cu glazura deasupra.Eu am pus nuca macinata. Checul a iesit parfumat si pufos. Te pup Gina💖

    • Ma bucur, Laura! Te astept sa mai incerci si alte retete si sa ne spui cum ti-au iesit.
      Te pup! Spor la gatit si Pofta Buna!

  6. […] (italieni) au fost extrem de incantati 🙂 . Am pregatit si Gasca umpluta a la D′Artagnan si Chec cu portocale (click pentru a vedea reteta) si au apreciat totul. Da, am facut si paine proaspata, carnati, am […]

  7. Doamna Gina de cind am descoperit pagina d.voastra numai de aici fac bunatati, mi.a iesit un cozonac traditional super bun,va mulțumesc pt toate sfaturile si rețetele minunate.😘😘

    • Ma bucur tare mult, sa va fie de bine! Spuneti si prietenilor de blogul meu, sa gatim cu totii 🙂

  8. Suna foarte bine! L-am facut exact ca in rețeta si nu s a umflat deloc, e de mai bine de o oră în cuptor la 180C.

  9. Chec cu portocale….santeti un AS …mulțumim pentru că ne oferiți posibilitatea de a învăța mai mult ..santeti specială ,va pup 😘

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.